Inwestorzy, operatorzy oraz firmy wykonawcze chcą, aby zakładana lub nadzorowana przez nie sieć światłowodowa, cechowała się wydajnością, trwałością oraz płynnym działaniem. Każda przerwa w transmisji informacji może skutkować niezadowoleniem klientów lub innymi problemami. Należy więc szukać optymalnych rozwiązań, które umożliwią płynny przekaz informacji oraz bezpieczeństwo. Jedną z najnowocześniejszych oraz najskuteczniejszych innowacji w tej dziedzinie – która ma bezpośredni wpływ na jakość usług z zakresu telekomunikacji – są kanały kablowe z tworzywa sztucznego.
Czym dokładnie są i jakie mają zalety? W jaki sposób te nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne wspierają obsługę klientów sieci i dlaczego warto w nie inwestować? Opowiemy o tym poniżej.
Kanały kablowe z tworzywa sztucznego – podstawowe informacje
Kanały kablowe są projektowane oraz wykonywane specjalnie z myślą o rozprowadzaniu, ukrywaniu oraz zabezpieczaniu przewodów telekomunikacyjnych. Dzięki nim możliwe jest bezpieczne rozprowadzenie kabli w ramach infrastruktury tam, gdzie są one potrzebne. Zastosowanie korytek kablowych umożliwia optymalne rozprowadzanie kabli w infrastrukturze telekomunikacyjnej oraz sprawne zarządzanie przewodami (od organizacji i rozprowadzenia przewodów poprzez łatwy dostęp do okablowania w razie awarii), niezależnie od tego czy są rozprowadzone wewnątrz czy na zewnątrz budynków.
Elementy te wykonywane są z różnych materiałów, choć obecnie coraz częściej sięga się po koryta kablowe z tworzywa sztucznego. Takie nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne najefektywniej spełniają bowiem swoje zadanie w infrastrukturze telekomunikacyjnej. Cechują się bowiem wysoką niezadownością oraz trwałością.
Kanały kablowe z tworzywa sztucznego – niezbędny element infrastruktury
Zastosowanie w praktyce koryt kablowych z tworzywa sztucznego przekłada się na bezpieczeństwo całej infrastruktury kablowej. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w instalacjach prowadzonych na zewnątrz budynków. Oferowane przez firmę Busch Polska modele wykonane są z materiałów odpornych na niskie i wysokie temperatury oraz silne nasłonecznienie. Korytka kablowe są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, mają stabilną konstrukcję oraz wysoką klasę ochrony przeciwpożarowej.
Parametry wykorzystanych tworzyw sztucznych, z których wykonuje się nowoczesne koryta kablowe, cechują się one stosunkowo niewielką wagą co bezpośrednio przekłada się na łatwość transportu i montażu.
Wydajność i trwałość kanałów kablowych z tworzywa sztucznego jest większa niż rozwiązań wykonanych z betonu, ale do ich zalet należy też szeroka oferta wymiarowa. Tworzywo sztuczne pozwala na projektowanie tuneli kablowych o najróżniejszych długościach, wysokościach oraz szerokościach.
Nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne
Elastyczność oraz wytrzymałość, jaką mają tego typu rozwiązania przekładają się na najwyższą jakość ochrony kabli. Dzięki temu zapewniają trwały i niezawodny transfer danych.
Kanały z tworzywa sztucznego są świetnym rozwiązaniem do budowania współczesnych sieci także ze względu na to, że można dobierać je wielkością i sposobem montażu do indywidualnych potrzeb infrastruktury kablowej. Dzięki temu można łatwo dopasować ilość oraz rodzaj tuneli do dynamicznie zmieniających się sytuacji takich, jak potrzeba rozbudowy infrastruktury ze względu na dynamiczny rozwój usług telekomunikacyjnych.
Zastosowanie w sieciach telekomunikacyjnych
Nowoczesne kanały kablowe z tworzywa sztucznego znajdują zastosowanie w rozprowadzaniu kabli w szeroko pojętej infrastrukturze kablowej. Mogą służyć do prowadzenia przewodów:
- telefonicznych,
- światłowodowych,
- ethernetowych,
- antenowych,
- zasilających,
- sterowniczych
- i innych.
Ze względu na nowoczesny, minimalistyczny design produkowane współcześnie koryta do kabli są dostosowane do potrzeb współczesnej infrastruktury teletechnicznej, ale nie tylko. Stanowią również optymalne rozwiązanie pod względem estetycznym, korespondują bowiem z nowoczesnym budownictwem.